ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΕ ΑΕΛ
1985/1988/2007

Ισοπαλία 1-1 για την ΑΕΛ Κ17 με τον ΠΑΣ Γιάννινα K17

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η ΑΕΛ Κ17 στη σημερινή αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα Κ17 που διεξήχθη στο γήπεδο του Μακρυχωρίου στο πλαίσιο του πρωταθλήματος Κ17 της Super League που συμμετέχει και φέτος το εν λόγω βυσσινί τμήμα υποδομής (ΣΤ’ όμιλος).

Το παιχνίδι κρίνεται γενικότερα μοιρασμένο με καλές στιγμές και προσπάθειες και από τις δύο ομάδες που πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Η ΑΕΛ ήθελε να επιβληθεί στο ξεκίνημα αλλά δέχθηκε ένα εύκολο γκολ με απευθείας κόρνερ στο 8ο λεπτό, κάνοντας πιο δύσκολη και αγχωτική τη συνέχεια, μέχρι να επιστρέψει στην απαιτούμενη συγκέντρωση από το διάστημα της αντίστροφης ψυχολογίας. Μέχρι το 45′ ανάκαμψε και πίεσε η ΑΕΛ δημιουργώντας φάσεις κυρίως με τον Γραβάνη σε τελικές προσπάθειες. Η μία εξ αυτών ήταν σουτ που πέρασε άουτ κοντά στην εστία και η άλλη πάλι ένα σουτ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε καλύτερα, πίεσε ψηλά για αρκετό διάστημα και μέχρι τις καθυστερήσεις απείλησε αρκετές φορές αλλά και απειλήθηκε σε αντεπιθέσεις χωρίς να δεχθεί 2ο γκολ. Ο Γραβάνης στο 47‘ έπειτα από δική του προσπάθεια κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας την ισοφάριση 1-1. Στο 80′ ο Όντος είχε δοκάρι μετά από πολύ ωραίο μακρινό σουτ ενώ η ομάδα των Ιωαννίνων έχασε σημαντική ευκαιρία στο 85′ με κοντινό πλασέ που βγήκε άουτ. Στις καθυστερήσεις και πάλι ο Γραβάνης με δικό του κατέβασμα πλάσαρε από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε εκτός του στόχου.

Η επόμενη 6η αγωνιστική φέρνει την ΑΕΛ Κ17 αντιμέτωπη με τον Άρη Θεσσαλονίκης το επόμενο Σάββατο. Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρασαν ένα όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα με καλές καιρικές συνθήκες, βλέποντας με αισιοδοξία τις ακαδημίες μας, αρκετοί φίλαθλοι στο φιλόξενο γήπεδο στο Μακρυχώρι. Την Κ17 της ΑΕΛ παρακολούθησε από κοντά και ο προπονητής της ανδρικής ομάδας κ. Παύλος Δερμιτζάκης, ο οποίος έδωσε μεταξύ άλλων συγχαρητήρια στα παιδιά μετά το τέλος του αγώνα, μαζί με τον βοηθό του κ. Παντελή Μπούσια.

ΑΕΛ Κ17 (Βασιλείου – Νεμπεγλέρας) : Σπανός, Γκρόζος, Αρσένης, Κουπατσάρας, Δεμίρης, Καλαθάς, Κουτζαηλίας (60′ Όντος), Μπασδέκης (75′ Τσακνάκης Μ.), Δημηνίκος, Μπιώτης (65′ Βαρσάμης), Γραβάνης

Μatch Report: ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1

Η ΑΕΛ παίζοντας τελευταία φορά στη σεζόν εντός έδρας, κλείνοντας και τα playoffs αφού έχει ρεπό στην τελευταία 10η αγωνιστική, ήρθε ισόπαλη 1-1 με

Νέα / Ανακοινώσεις

Τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΛ – Μακεδονικός

Η ΠΑΕ ΑΕΛ ενημερώνει ότι διατίθενται εισιτήρια ημέρας του εντός έδρας αγώνα με τoν Μακεδονικό για την 9η αγωνιστική των Playoffs της SL2 (Τετάρτη 15/5/24,

Αγωνιστικά

SL2 K19: Ιωνικός – ΑΕΛ 1-0

Η ΑΕΛ Κ19 μετά την πρώτη θέση στον όμιλό της βρέθηκε σήμερα στο Final4 της SL2 K19 με αντίπαλο το αντίστοιχο τμήμα του Ιωνικού