ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΕ ΑΕΛ
1985/1988/2007

Match Report: Καμπανιακός – ΑΕΛ 0-2

Tην τρίτη σερί νίκη έκανε η ΑΕΛ μετά τη Νίκη Βόλου (1-0) και τον Απόλλωνα Πόντου (3-0) και το δέκατο συνεχόμενο ματς αήττητη (7 νίκες, 3 ισοπαλίες) με τον Παύλο Δερμιτζάκη στην τεχνική ηγεσία.

Σε ένα δύσκολο απόγευμα Σαββάτου στη Χαλάστρα Θεσσαλονίκης, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να φέρει δυσάρεστη έκπληξη από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο σε συνδυασμό με τον παγωμένο αέρα και το κίνητρο του αντιπάλου, η ομάδα μας κατάφερε με υπομονή και με συνεχή προσπάθεια δημιουργίας, όπως μας έχει συνηθίσει τελευταία, να πάρει τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Παπαγεωργίου Κώστα (65′) και Φάμπρι Πεδρόσο (79′).

Μια άνετη νίκη όπως εξελίχθηκε αφού δεν απειλήθηκε σοβαρά εκτός από μια φάση στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ πέρασε με 2-0 από τη Χαλάστρα απέναντι στον Καμπανιακό, στο ξεκίνημα του 2ου γύρου του Α’ ομίλου της Super League 2 και «πάτησε» κορυφή στη βαθμολογία με έναν αγώνα περισσότερο απ’ τον Λεβαδειακό. Η αγωνία κορυφώθηκε στη μια ώρα αγώνα μέχρι να έρθουν τα γκολ για όλους τους Λαρισαίους που βρέθηκαν στο γήπεδο αλλά και από τη συνδρομητική τηλεοπτική μετάδοση με τους ποδοσφαιριστές να δίνουν όλες τις δυνάμεις τους και να δικαιώνονται στο τελευταίο ημίωρο.

Οι φάσεις:
4′ σουτ του Μάνιου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σουλούκος.
5′ σέντρα για την ΑΕΛ ο Μαϊδανός κεφαλιά ο Πεδρόσο άουτ
8′ σουτ του Αντράντα η μπάλα κοντράρει και μπλοκάρει ο Κασαπίδης
10′ σουτ του Μαυριά άουτ
20′ σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου κοντράρει και φεύγει κόρνερ
28′ κεφαλιά του Στάμου σώζει ο Λαγωνίδης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
32′ σουτ του Πεδρόσο η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
36′ σουτ του Αντράντα μπλοκάρει εύκολα ο Κασαπίδης
39′ σουτ του Κοσονού για την ΑΕΛ ψηλά άουτ
45′ σουτ του Μανιού για τον Καμπανιακό ψηλά άουτ
63′ σουτ του Πλέγα η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ
65′ ΓΚΟΛ με σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου μετά από ασίστ του Καλουτσικίδη
79′ ΓΚΟΛ με κοντινή κεφαλιά rebound του Πεδρόσο μετά από σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου που απέκρουσε προσωρινά ο Κασαπίδης

Καμπανιακός (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Λαγωνίδης, Ταΐρης (46′ Έππας), Σαρβανίδης, Ν. Καθάριος, Ζαννάκης, Γαρύφαλος, Μάνιος, Γιουκούδης

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (57′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσονού (80′ Παπαδόπουλος), Κ. Παπαγεωργίου, Αντράντα (68′ Θωμαΐδης), Μαυριάς (57′ Ογκμπόε), Πεδρόσο (80′ Νίνο)

Μatch Report: ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1

Η ΑΕΛ παίζοντας τελευταία φορά στη σεζόν εντός έδρας, κλείνοντας και τα playoffs αφού έχει ρεπό στην τελευταία 10η αγωνιστική, ήρθε ισόπαλη 1-1 με

Νέα / Ανακοινώσεις

Τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΛ – Μακεδονικός

Η ΠΑΕ ΑΕΛ ενημερώνει ότι διατίθενται εισιτήρια ημέρας του εντός έδρας αγώνα με τoν Μακεδονικό για την 9η αγωνιστική των Playoffs της SL2 (Τετάρτη 15/5/24,

Αγωνιστικά

SL2 K19: Ιωνικός – ΑΕΛ 1-0

Η ΑΕΛ Κ19 μετά την πρώτη θέση στον όμιλό της βρέθηκε σήμερα στο Final4 της SL2 K19 με αντίπαλο το αντίστοιχο τμήμα του Ιωνικού