ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΕ ΑΕΛ
1985/1988/2007

Match Report: ΠΑΟΚ Β’ – ΑΕΛ 1-2

Η ΑΕΛ με καλή συνολικά παρουσία, αλλά κι ένα εκρηκτικό 5λεπτο στο δεύτερο μέρος που χρειάστηκε για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, επικράτησε τελικά με 1-2 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Β’, στο Γήπεδο Μακεδονικού, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της SL2. Μια πολύ σημαντική νίκη βαθμολογικά και ψυχολογικά για τη συνέχεια, εστιάζοντας πλέον στη μάχη της Κυριακής μεταξύ των δύο πρώτων της βαθμολογίας.

Στο πρώτο μέρος οι βυσσινί είχαν κατοχή και ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν σε αρκετές φάσεις να ανοίξουν το σκορ. Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε αποφασισμένη και πιο δυναμικά. Τα γκολ πέτυχαν οι Κοσονού (48′) και Στίνα (51′) ενώ ο ΠΑΟΚ Β’ μείωσε σε 1-2 με τον Τσοπούρογλου (62′). Μέχρι το τέλος, με προσπάθεια διαχείρισης σε δυνάμεις και πιθανές κάρτες, η ΑΕΛ έδωσε χώρο στους Θεσσαλονικείς και χωρίς τελικά να έρθει η ισοφάριση σε επικίνδυνες φάσεις πήρε μια αγχωτική νίκη που πρόσφερε ανακούφιση και ικανοποίηση για τους 3 πολυπόθητους βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα:
4′ σουτ του Μαυριά η μπάλα κοντράρει στον Παντεκίδη
7′ φάουλ που καταλήγει άουτ για τον ΠΑΟΚ Β’ με τον Κανίς
11′ σουτ του Στίνα για την ΑΕΛ άστοχα άουτ
18′ σέντρα του Καλουτσικίδη, κεφαλιά του Στίνα με τον Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει
21′ λάθος του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Β’, η μπάλα στον Στίνα που σούταρε άουτ
26′ ο Φατάι μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων κι έκανε σουτ που αποκρούστηκε εύκολα
35′ σουτ του Γκούμα για τον ΠΑΟΚ Β’ μπλόκαρε εύκολα ο Σουλούκος
41′ σέντρα του Δαρέλα για τον ΠΑΟΚ Β’, κεφαλιά του Κανίς άουτ
44′ πάσα του Καλουτσικίδη στην περιοχή, ο Φατάι πλασάρει και μπλοκάρει ο Ταλιχμανίδης
48′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΛ. Αντεπίθεση με φοβερή σέντρα κάθετα του Φατάι, η μπάλα έφτασε στον Στίνα που πάσαρε στον Κοσόνου ο οποίος σκόραρε από δύσκολη κλειστή γωνία με συρτό σουτ
50′ σουτ του Μαυριά εκτός περιοχής η μπάλα άουτ
51′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΛ με τον Στίνα με σουτ γυριστό μπροστά στην εστία αφού η μπάλα κατέληξε σε εκείνος μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία της άμυνας να διώξει
54′ κόρνερ με τον Κ. Παπαγεωργίου, κεφαλιά του Θ. Παπαγεωργίου, αποκρούει ο Ταλιχμανίδης
62′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ Β’ με τον Τσοπούρογλου με σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 1-2
71′ φάουλ του Κανίς η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Σουλούκου
75′ νέο φάουλ του Κανίς για τον ΠΑΟΚ Β’, απόκρουση του Σουλούκου
91′ ευκαιρία του με τον Πανίδη να πασάρει στον Σπυράκο που σούταρε πάνω σε σώματα
94′ σουτ του Πανίδη για τον ΠΑΟΚ Β εκτός περιοχής η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Ταλιχμανίδης, Τασιούρας, Παναγιώτου (55′ Πανίδης), Παντεκίδης, Φίλων, Κωττάς, Γιαξής, Σνάουτσνερ (30′ λ.τρ Τσοπούρογλου), Γκούμας (55′ Σπυράκος), Δαρέλας (81′ Σαποβάλοφ), Κανίς (81′ Κουαλιάτα)

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (79′ Παπαδόπουλος), Θ. Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Κ. Παπαγεωργίου (79′ Γιανναράκης), Θωμαΐδης, Στίνα, Μαυριάς (70′ Νίνο), Κοσσονού (86′ λ.τρ Μορέιρα), Φατάι (86′ Κόσιτς)

Μatch Report: ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1

Η ΑΕΛ παίζοντας τελευταία φορά στη σεζόν εντός έδρας, κλείνοντας και τα playoffs αφού έχει ρεπό στην τελευταία 10η αγωνιστική, ήρθε ισόπαλη 1-1 με

Νέα / Ανακοινώσεις

Τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΛ – Μακεδονικός

Η ΠΑΕ ΑΕΛ ενημερώνει ότι διατίθενται εισιτήρια ημέρας του εντός έδρας αγώνα με τoν Μακεδονικό για την 9η αγωνιστική των Playoffs της SL2 (Τετάρτη 15/5/24,

Αγωνιστικά

SL2 K19: Ιωνικός – ΑΕΛ 1-0

Η ΑΕΛ Κ19 μετά την πρώτη θέση στον όμιλό της βρέθηκε σήμερα στο Final4 της SL2 K19 με αντίπαλο το αντίστοιχο τμήμα του Ιωνικού