ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΕ ΑΕΛ
1985/1988/2007

Match Report: ΑΕΚ Β’ – ΑΕΛ 3-3

Μετά από έναν αγώνα θρίλερ και υπερπροσπάθεια της ΑΕΛ για την πολύτιμη νίκη που χρειαζόταν, παίζοντας απέναντι σε εχθρική και πρωτόγνωρη για το προπονητικό στα Σπάτα ατμόσφαιρα και απέναντι στο γνωστό παρασκήνιο που την τορπιλίζει αθέμιτα, το αποτέλεσμα ήρθε ισόπαλο 3-3 με την ΑΕΚ Β’ να ισοφαρίζει στην εκπνοή των καθυστερήσεων (6 λεπτών!) και να στερεί από τους βυσσινί μια παθιασμένη όπως εξελισσόταν νίκη που θα διατηρούσε αυξημένες τις ελπίδες στην υπόθεση άνοδος. Πλέον χρειάζεται μόνο νίκες στα υπόλοιπα παιχνίδια των playoffs και στραβοπάτημα του Λεβαδειακού για να καλυφθεί η βαθμολογική διαφορά.

Αγωνιστικά ήταν ένα παιχνίδι συναρπαστικό με εναλλαγή συναισθημάτων και ωραίο θέαμα με τους βυσσινί να έχουν περισσότερη πίεση αλλά και τις πολλές τελικές φάσεις που δημιούργησαν και θα μπορούσαν από νωρίς να κλειδώσουν το ματς. Ο Πλέγας είχε δοκάρι σε ωραίο σουτ στο 34′. Πάραυτα στο 44′ ο Μαχαίρας έκανε το 1-0 όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κώστας Παπαγεωργίου ισοφάρισε με σουτ σε 1-1. Η ανατροπή 1-2 ήρθε στο 57′ με σουτ του Πεντρόζο έξω από την περιοχή ενώ η ΑΕΛ λίγο νωρίτερα έχανε και μοναδικό τετ-α-τετ για ένα ακόμη γκολ μετά από αμυντικά λάθη της ΑΕΚ. Στο 75′ ο Ζίνι έκανε το 2-2 με διαγώνιο πλασέ και η αγωνία έφτασε στο αποκορύφωμα. Η ΑΕΛ, σε ένα μεσημέρι με πολλές ευκαιρίες, ρεκόρ αρκετών παικτών της σε τρεξίματα και συγκινητικές προσπάθειες, βρήκε τη δύναμη με τις αλλαγές της να αντιδράσει με τον Παπαδόπουλο να διεισδύει και τον Βλιώρα να σκοράρει στο 85′ με κοντινό σουτ κάνοντας το 2-3. Η χαρά μιας μεγάλης νίκης, διπλή για το γκολ του δικού μας παιδιού του 18χρονου Νίκου Βλιώρα που θα τον έχριζε μεγάλο πρωταγωνιστή, δεν κράτησε πολύ καθώς ο Τιεΐ στο 90’+5 διαμόρφωσε το 3-3 έπειτα από αμυντική αδράνεια.

Στο προσεχές παιχνίδι με τον Λεβαδειακό την Τετάρτη 3/4 η ομάδα μας και ο προπονητής χρειάζονται τη δυναμική στήριξη και το χειροκρότημα για να πάρουν τους 3 βαθμούς και να δώσουν τις απαντήσεις που πρέπει και αξίζουν μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

ΑΕΚ Β (Νίκος Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κάτσικας (64′ Παυλίδης), Λαμαράνα (64′ Ρουκουνάκης), Φοφανά (64′ Γκολφίνος), Χριστόπουλος (74′ Τιεΐ), Μαχαίρας, Ζίνι, Θεοδωρίδης (58′ Σαμπανάτζοβιτς)

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (70′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (84′ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα, Νίνο (58′ Κοσονού), Πεντρόζο (84′ λ.τρ. Βλιώρας), Κ. Παπαγεωργίου (70′ Θωμαΐδης), Μαυριάς

Μatch Report: ΑΕΛ – Μακεδονικός 1-1

Η ΑΕΛ παίζοντας τελευταία φορά στη σεζόν εντός έδρας, κλείνοντας και τα playoffs αφού έχει ρεπό στην τελευταία 10η αγωνιστική, ήρθε ισόπαλη 1-1 με

Νέα / Ανακοινώσεις

Τα εισιτήρια του αγώνα ΑΕΛ – Μακεδονικός

Η ΠΑΕ ΑΕΛ ενημερώνει ότι διατίθενται εισιτήρια ημέρας του εντός έδρας αγώνα με τoν Μακεδονικό για την 9η αγωνιστική των Playoffs της SL2 (Τετάρτη 15/5/24,

Αγωνιστικά

SL2 K19: Ιωνικός – ΑΕΛ 1-0

Η ΑΕΛ Κ19 μετά την πρώτη θέση στον όμιλό της βρέθηκε σήμερα στο Final4 της SL2 K19 με αντίπαλο το αντίστοιχο τμήμα του Ιωνικού