ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΠΑΕ ΑΕΛ
1985/1988/2007

Match Report: ΑΕΛ – Λεβαδειακός 2-2

H ΑΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει μια διαφαινόμενη νίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των playoffs με τον Λεβαδειακό αν και μπήκε δυνατά με 2 γκολ στα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα κι έχοντας ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος. Η ισοπαλία ήρθε με μια εντελώς αντίθετη εικόνα στο 2ο ημίχρονο και με απίστευτες διαιτητικές αποφάσεις και χειρισμούς σε συνδυασμό με την απόδοση των Βοιωτών που διεκδίκησαν ότι μπορούσαν και πέτυχαν τον στόχο τους 2-2 στο 96ο λεπτό. Έτσι διατηρήθηκε η απόσταση των επτά βαθμών.

Η ΑΕΛ διαμαρτύρεται φυσικά για τη διαιτησία του Μανούχου, ο οποίος δεν καταλόγισε ορισμό του πέναλτι στο 17ο λεπτό, κόπηκε ως offside λανθασμένα κανονικό γκολ στο 69ο λεπτό κι έδειξε ιδιαίτερα αυστηρή κόκκινη κάρτα στον Κώστα Πλέγα, μαζί με την συνολική διαχείριση σε φάουλ και κάρτες που εξόργιζαν πάγκο κι εξέδρα, έχοντας εμφανή συμμετοχή στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ο Κένυ Φατάι, αφού λίγη ώρα πριν υπήρξε δικαίωση στο Διαιτητικό Δικαστήριο, σκόραρε στο 5′ και το 12′ (2-0) ενθουσιάζοντας το παθιασμένο βυσσινί κοινό που ένιωσε ότι θα χαρεί ένα απόγευμα με θέαμα, απαντήσεις εντός των γραμμών του γηπέδου και επικράτηση.

Ο Λεβαδειακός είχε δοκάρι με τον Ρομό στο 52′ χάρη και στην παρέμβαση του Σουλούκου. Λίγο αργότερα ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε και απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι του Νίκα ενώ είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αναγκαστική αλλαγή στη θέση του Θεοδωρόπουλου που είχε επίσης σταθερές και σημαντικές επεμβάσεις.

Στο 73′ οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολών των Πλέγα, Λιάγκα, οι οποίοι είχαν διαπληκτισμό και ειδικά για τον αρχηγό της ΑΕΛ κρίνεται αυστηρή η απόφαση. Οι πράσινοι μείωσαν με σουτ του Τσιριγώτη στο 86′ (2-1). Κι ενώ η ΑΕΛ έδειχνε ότι έστω και με πίεση θα κρατήσει τη νίκη, αφού ο Μανούχος υπέδειξε 9 λεπτά καθυστερήσεις, μετά από σέντρα του Νταγκό και κεφαλιά του Ρομό από κοντά ο Λεβαδειακός έκανε το 2-2 στο 96′ με τα συναισθήματα να γίνονται εκ διαμέτρου αντίθετα στις δύο πλευρές και να μένει η πικρία στους βυσσινί για την άδικη εξέλιξη του αγώνα με έντονα παράπονα για την διαιτησία και για το πέναλτι που αγνοείται τουλάχιστον σε 25 παιχνίδια σε μια ομάδα που κάνει φάσεις και πρωταγωνιστεί στη διοργάνωση.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Θεοδωρόπουλος (50′ λ.τρ. Σουλούκος), Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα (77′ Θωμαΐδης), Κ. Παπαγεωργίου (63′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Πεντρόσο, Φατάι (63′ Νίνο).

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Πούρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Μπελμόντε (77′ Κωστή), Μεχία (90′ Ντάγκο), Κουάδρα (46′ Συμελίδης), Νίκας (77′ Τσιριγώτης), Γιαννιώτας, Μπαΐροβιτς (46′ Ρομό)

Match Report: ΑΕΛ – ΑΕΚ Β’ 3-0

Επιτέλους νίκη στα playoffs για την ΑΕΛ, με ικανοποιητική εμφάνιση και σκορ 3-0 επί της ΑΕΚ Β’, αποφεύγοντας μοιραία λάθη κι έχοντας σωστή πίεση

Αγωνιστικά

Training Report

Χωρίς κάποιο σοβαρό πρόβλημα η ομάδα μας προπονείται για να είναι έτοιμη στο παιχνίδι της επόμενης 7ης αγωνιστικής playoffs SL2 με αντίπαλο την ΑΕΚ

Νέα / Ανακοινώσεις

Oι επιπτώσεις της οπαδικής βίας

Η ΠΑΕ ΑΕΛ επισυνάπτει προς το φίλαθλο κοινό της την απόφαση της διαρκούς επιτροπής αντιμετώπισης της βίας (Δ.Ε.Α.Β.), για την απαράδεκτη κίνηση μερίδας οπαδών

Μηδενική ανοχή σε κάθε μορφή βίας!

Η ΠΑΕ ΑΕΛ καταδικάζει με τον πλέον απερίφραστο τρόπο, όλους όσους τόλμησαν να βιαιοπραγήσουν λεκτικά είτε σωματικά, εναντίον συμπολιτών μας ανεξαρτήτως γεωγραφικού προσδιορισμού και

Αγωνιστικά

Match Report: ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 2-3

Η ΑΕΛ ηττήθηκε 2-3 εντός έδρας από τη Νίκη Βόλου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs της SL2. Οι βυσσινί ξεκίνησαν με κυριαρχία